ДСНС України вкотре застерігає громадян бути обережними під час виявлення ВНП

2 лип. 2019
ДСНС України вкотре застерігає громадян бути обережними під час виявлення ВНП

Правила поведінки з вибухонебезпечними, піротехнічними виробами.

Піротехнічні підрозділи ДСНС щодня проводять роботи щодо обстеження території України, виявлення, вилучення та знешкодження вибухонебезпечних предметів часів минулих війн.

Досить часто застарілі боєприпаси знаходять і звичайні громадяни під час проведення земляних робіт на присадибних ділянках та у полях. Крім того вибухонебезпечні предмети можуть знаходитись також і в лісах та парках, річках та ставках, будівлях та підвалах, на території колишніх полігонів.

Саме тому, Державна служба України з надзвичайних ситуацій вкотре звертається до громадян з проханням: у разі виявлення вибухонебезпечних предметів ні в якому разі не торкатися до них і одразу ж телефонувати за номером 101 або 102.

Шановні батьки! Розповідайте своїм дітям про ту небезпеку, яку приховують у собі вибухові пристрої. Адже жага дитячої цікавості часом вартує життя.

Вкотре наголошуємо, що під час виявлення підозрілого предмету, категорично забороняється торкатися і пересувати його; заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати; користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух); торкатися підозрілого пристрою та здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання.

При виявленні вибухових пристроїв негайно телефонуйте

101 або 102.

На жаль в Україні ніколи не публікували повні статистики загибелі людей (особливо дітей), які підірвалися на іржавому металі вітчизняної війни. Але факт залишається фактом - декілька загиблих трагічна реальність. Гинуть дорослі, намагаючись здати небезпечну знахідку в пункт прийому металобрухту або гіркі спроби розібрати пристрій з метою отримати вибухову речовину; гинуть діти, які з цікавості підкидають боєприпаси у багаття.

До речі, знайти сьогодні «небезпечну іграшку» можна практично скрізь: в лісі, в старому окопі, на свіжозораному полі, на власному подвірї навіть на вулицях міст. І якщо вибухові пристрої серійного зразка розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до ситуації, то саморобні вибухівки, що можуть з'явитися на вулицях міст і селищ визначити найскладніше. Небезпека терористичних актів, від яких не застрахована жодна країна світу, робить питання поводження із невідомими, залишиними без  догляду речами досить актуальним.

Тому, фахівці цивільного захисту рекомендують вчителям обов'язково проводити з дітьми бесіди щодо поводження з невідомими предметами і механізмами.

Наша мета - допомогти реально оцінити ступінь небезпеки знахідки результати некоректного з нею поводження, а також дати деякі щодо дій  при знаходженні вибухових пристроїв.

Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь які пристосовані засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії вибухати.

До вибухонебезпечних предметів відносяться:

-          вибухові речовини — хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморосповсюджується з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів;

-          боєприпаси - вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для  поразки живої сили супротивника. До боєприпасів відносяться

-  бойові частки ракет;

- авіаційні бомби;                                                         ,

- артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);

-  інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);

-  ручні гранати;

-  стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів,

автоматів

-  піротехнічні засоби:

-  патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);

-  вибухові пакети;

- петарди.

- гранати;

- димові иіашки.

- саморобні вибухові пристрої - це пристрої, в яких застосований хочаб один елемент конструкції саморобного виготовлення:

- саморобні міпи-пастки;

- міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього -побуту, дитячі або речі,     що привертають увагу.

Як правило, при знаходженні серійних мін, снарядів, гранат, дорослі люди негайно викликають фахівців, які огороджують район і знешкоджують небезпечні знахідки в установленому порядку. Інша справа діти. Природна цікавість спонукає їх на страшні експерименти. Ді ти підкладають боєприпаси у багаття, випробують їх на міцність ударами, намагаються розібрати приносять додому, у двір, в школу. Тому так важливо пояснити наслідки подібних дій, навчити правилам поведінки у таких ситуаціях.

У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО!

-  наближатися до предмету;

- пересувати його або брати в руки;

-  розряджати, кидати, вдаряти по ньому;

-  розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет:

-  приносити предмет до дому, у табір, школу.

Необхідно негайно повідомити міліцію або дорослих про знахідку.

Земля таїть багато небезпечних знахідок, на які можна натрапити під час прогулянок лісом, походів і стати їх жертвами, навіть не підозрюючи про це, ніхто не може гарантувати, що у землі під багаттям, розкладеним на  лісовій галявині, не ховаються снаряди часів війни.